duminică, 14 septembrie 2008

Poem neterminat XXXVIII

N-AM PLÂNS …

N-am plâns când trebuia să plâng
Şi-acum mi-e sufletu-necat
Dar poate nici n-am înţeles
Cât de uşor faci un păcat!

N-am înţeles că viaţa zboară
Şi nu mai ne-ntâlnim cu ea
Căci n-o avem şi-a doua oară
Oricât de mult noi doi, am vrea.

N-am plâns când trebuia să plâng
Şi nici la piept te-am adunat
Acum s-a adunat tot dorul
Dar ce folos că ai plecat!

De ziua mea te-am asteptat
Precum în fiecare an,
Să fii alăturea de mine
Cu mustul dulce în pahar.

Dar via-i încă neculeasă
Şi boabele – au căzut pe jos,
Căci n-are cin’să le culeagă
Şi singur sunt neputincios.

N-am plâns când trebuia să plâng
Frumosul fir de trandafir,
Dar plâng de- acum în orice zi,
La poarta unui cimitir.

14 septembrie 2008

Etichete:

vineri, 15 august 2008

Poem neterminat XXXVI

Azi nu mi-ai urat la mulţi ani

N-ai mai venit uşor la patul meu,
Cum ai venit atâţia ani la rând.
E primul an decând eşti lângă Dumnezeu,
E primul an când nu-mi aduci cadou.

Ce singur sunt,
Că simt tot frigul de afară
Nu trebuia să am am o zi,
O zi cu nume de fecioară.

Era mai bine poate o zi,
De care nimeni n-ar afla
Ce bine ar fi ca numai tu
Să ştii mereu de ziua mea.

15 august 2008
Sfânta Marie Mare

Etichete:

joi, 3 iulie 2008

Poem neterminat XXXII, Poem neterminat XXXIII

Tu nu vei muri niciodată

Tu nu vei muri niciodată
Trăieşti şi înfloreşti prin florile sădite de tine
Şi prin seminţele lor purtate de vânt
Printre pomii plantaţi de mine.
Nici eu nu voi muri decât foarte puţin
Până când voi nflori ca şi tine
Eu în fiecare pom
Ce îşi trimite rădăcinile
Din ce în ce mai adânc
Precum aceştia plantaţi de tata
Şi pomii înalţi de salcâm.
Aceştia care trimite umbra lor deasă
Peste praful încins de la drum.
Chiar dacă florile tale
Se-ascund de-atâta căldură
Ele se răcoresc la umbra pomilor mei
Şi-apoi tu nu vei muri niciodată
Pentru că şi mâinile tale
Au cărat găleţile pline cu apă
La fiecare pom plantat în curtea
Nici prea mare dar atâta de dragă
Şi de aceea noi nu vom muri niciodată.
Cât florile sădite de tine si pomii noştri
La rădăcina cărora ai cărat găleţile cu apă
Vor fi în picioare şi merii şi prunii
Alunii, caişii şi via, salcâmii
Şi-n ei vor cânta păsările mari şi mici
Iar toamna cu brume uscate şi reci
Se vor cuibări ai ghicit...lăstunii
Şi din nou cu primăverile timpurii
Odată ce seva începe divina lucrare
Vom fi ce-am fost, stăpânii
Cu chipuri de flori.

2 iulie 2008-

Eu nu mă mai sperii de moarte

Decând mi-am luat eterna revedere de la tine
Şi sărutul buzelor tale uşor culorate
Mi-a rămas ca o amprentă,
Eu nu mă mai sperii de moarte!
Şi chipul tău senin, neînchipuit de frumos
Pe care însăşi ea, moartea cotoroanţă şi rea
Nu l-a putut deloc urâţii,
Mă face să cred că eram un fricos.
Dar de acum nu mai am
De ce să mă sperii de moarte,
Nu am decât să nu mi-o doresc.
Mă speriam când eram copil
Şi auzeam dangătul clopotului din sat
Şi bogetul femeilor în cimitir:
Ioane, Gheorghe, Florico, cui ne-ai lăsat?
Dar şi mai târziu m-am speriat
Când tata s-a sfârşit în braţele mele
Atunci când mama bolnavă la pat
Icoană în braţe n-a luat
Eu nu mi-o doresc dar,
Nici nu mă mai sperii de ea
Mă sperii de lumea aceasta-ncrezută şi rea.
O lume pe care nu o-nţeleg de ce m-aşteaptă
Să mă doboare dacă nu,
Voi face ce îşi doreşte ea
Şi căreia-i spun să mă lase,
Până ce rana să-mi sece
Că numai atunci îmi va trece;
Când o să fiu în scriu ca şi tine
Şi-mi va săruta mâna uscată şi rece.
Şi numai atunci are să le fie şi lor bine
Când preotul satului toacă
Şi ei vor păşi prin grădină cu flori
Dar sigur pe nimeni, n-au să mai vadă
Cu lacrimi fierbinţi şi glas înfundat
Va fi prea târziu, prea târziu, voi fi îngropat.

3 iulie 2008

Etichete:

miercuri, 2 iulie 2008

Poem neterminat XXXI

Şi azi...

Şi azi când îmi apari în vis
Frumoasă precum ziua-n zori
Nu pot să mă opresc din plâns
Şi mi te strig de-atâtea ori.


Nu pot să mă opresc din plâns
Şi atunci te caut printre flori.
Eu nu ştiu viaţa cum s-a scurs
Şi n-am crezut că poţi să mori.


De ziua mea aveai de gând
Să-mi chemi prieteni mulţi la masă
Dar ne-ai lăsat pe toţi plângând
Şi-un gol imens în viaţa noastră.


2 iulie 2008

Etichete:

luni, 23 iunie 2008

Poem neterminat XXX

O, viaţa toată ţi-a fost un scurt poem,
Atât de scurtă şi învolburată
A fost atât de grea, ca un blestem,
Dar fără steagul negru de la poartă.


În zilele cât a vestit sfârşitul,
Poemului ce nimeni nu-l va termina.
Eu mai speram să-i scrim iar începutul
Şi n-am crezut că tu, o clipă vei pleca.

Duminică, 22 iunie 2008

Etichete:

sâmbătă, 21 iunie 2008

Poem neterminat XXIX

Eu tot mai singur













Eu tot mai singur mă trezesc din noaptea mută
Iar ziua mă-nbolnăvesc de-aceiaşi suferinţă
Dar mai privesc plângând tabloul de la nuntă
Şi mi te simt aproape-n scunda cămăruţă.

În zorii reci ai dimineţilor de vară,
Când florile-şi desfac petale către stele
Mă plimb şi mi te cat precum odinioară
Când tineri ne iubeam şi tremuram ca ele.

Dar astăzi, eu rămas-am prea de vreme singur
Cu doruri ne-ncepute să-mi alin durerea .
Şi-n fiecare floare-n fiecare mugur,
Să te păstrez pe tine să-nţeleg tăcerea

21 iunie /parastasul de 6 luni.

Etichete:

Poem neterminat XXVIII

Regina nopţii

Toate florile sădite tu le-ai dăruit iubirii.
Astăzi te iubesc şi ele precum este-n legea firii,
Le-ai sădit spre nemurirea sufletului doritor
Le-ai lasat spre amintirea celor mistuiţi de dor.

Doară una dintre toate-şi pune o rochiţă albă
Şi uşor pe drumul serii se opreşte sub fereastră.
Tot privind la trena rochii şi-nălţimea albă-a frunţii
Mă închin coroanei tale, dulcea mea, regina nopţii!

10 iunie, 2008 *marţi

Etichete:

Poem neterminat XXVII

Trandafirii albi

Trandafirii albi pe care i-am iubit,
Au înflorit şi încă au boboci.
M-aplec şi mângâi câte o petală,
Spunându-le că tu, ai să te-ntorci.

Atâtea flori azi îmi desfată ochii,
Şi toate - ţi cată al chipului surâs
Iar unele te-aşteaptă-n pragul porţii
Să te întorci aşa cum le-am promis.

2 iunie, 2008

Etichete:

Poem neterminat XXVI

Atât de mult…

Atât de mult mă înconjoară teama,
Şi-atât de mult mă cred un păcătos,
De ce nu am primit eu semnul de la tine
Precum vorbit-ai cu Iisus Hristos?

Să vin şi eu alăturea de tine,
Ori, n-am spăşit păcatele lumeşti?
Mai dă-mi măcar o veste că e bine
Şi-atâta linişte pe unde eşti!

25 mai 2008

Etichete:

Poem neterminat XXV

Privind în urmă

Privind în urmă, ce-am trăit?
O viaţă – vâlvătaie aprinsă,
La mijloc focul potolit
iar la sfârşit, flacăra-i stinsă...

Zadarnic caut prin sertare
Să aflu poza de la nuntă.
Ce mi te-aduce mai aproape,
De inima mea veşnic frântă.

Dar văd un act îngălbenit!
Cu data când tu te-ai născut.
Şi numele a doi părinţi...
Pe unul nu l-am cunoscut

22 mai, 2008

Etichete:

Poem neterminat XXIV

Să ştii că n-am pierdut speranţa

Să ştii că n-am pierdut speranţa
În clipa când ne-om regăsi,
Ori cât de greu mi-e-n lumea asta,
Pe tine nu te-oi părăsi.

Că tu îmi vei ieşi în cale,
Aşa frumoasă cum te ştiu
Şi adresându-mi o-ntrebare,
Îi vrei răspunsul mai tîrziu...


Vineri, 16 mai, 2008.

Etichete:

Poem neterminat XXIII

De-al tău suflet de femeie

În jurul meu, nimic mai bun,
Doar patu-n care-ai adormit.
Era în noaptea de Crăciun,
Când preot te-a împărtăşit.

De-atunci îl tot privesc, e gol.
Şi tot mai rece-i perna ta,
În orice zi îi dau ocol
Pe ea imi vărs şi lacrima.

Chiar de n-aş vrea, să mă înclin,
Lacrimi calde mă îneacă
Iar toţi aceia care vin,
Nu au cum, să mă-nţeleagă,

Că nu de vorba goală -a lor,
Aş avea mare nevoie,
Te-aş vrea pe tine că mi-e dor,
De-al tău suflet de femeie.

12 mai, 2008-05-12
Ora 22,54

Etichete:

vineri, 20 iunie 2008

Poem neterminat XXII

LĂSĂŢI - MI LACRIMA



Lăsaţi-mi lacrima să cadă
Pe lemnul crucii, învechită
Şi inima-mi ce-a fost de piatră
Mormântul rece să-l deschidă.

Lasaţi-mi lacrima să cadă
Pe florile de pe mormânt
Şi-n fiecare toamnă caldă
Să vin la ea să o sărut.

Lasaţi-mi lacrima să cadă
În zori de ziuă răcoroasă
Căci poate s-o gândi la mine
Şi-o vrea să vină iar acasă.

Joi, 1 Mai, 2008-05-01

Etichete:

Poem neterminat XXI

Mai lasă-mi Doamne !


Mai lasă-mi Doamne, o clipă
Steaua ce-n vis îmi apare.
S-o pot privi de pe prispă
În zori, încet cum dispare.

Să pot privi de-aproape
La raza ei divină,
Pe drumul dintre ape
S-o chem din nou să vină.

Joi, 1 mai, 2008

Etichete:

Poem neterminat XX

De azi dimineata


La ziua Învierii

“Hristos a Inviat, din morţi,
Cu moartea pe moarte călcând”

Şi azi, El ne cheamă pe toţi,
La rugă, iubire, cătând.

Şi fii bucuroasă femeie,
Că lângă el te-a adus,
Făptura ta, scumpă lumină,
Revarsă asupra-mi de sus!.


27 aprilie 2008, Sfânta zi de Paşti –

Etichete:

Poem neterminat XIX

FEMEIE

Ce mamă te-a purtat în pântec?
Ce Zeu i-a’nsămânţat rodirea?
Şi care dintre Sânziene
Ţi-a pus în scaldă… doar iubirea?
Eu zic că, poate-a fost Apollo!
Şi ea… zeiţa Afrodita!
Căci eşti precum, spuma mării;
Şi din priviri trimiţi ispita!
Oricum nu pari a fi femeie,
O pământeană’ntre femei
În jurul tău roiesc luceferi
Şi jertfe faci chiar printre zei.

Aş vrea să fii nepieritoare…
Iubirea să ţi-o simt din plin.
Căci, merităm toate acestea
Iar eu, la chipul tău… mă-nchin!

Marin Toma
20 mai, 2007-05-20

Etichete:

Poem neterminat XVIII

Rugă

De ziua ta, Neguţa
Să îmi apari în vis,
Să îţi sărut guriţa
Şi ochii care-au plâns,

Să vii mereu în casa ta.
Pe locul unde ne-am trăit
O tinereţe... nu-i aşa?
Şi unde am îmbătrânit.

Căci fără tine-mi este greu
Şi zilele - mi sunt cenuşii
Iar de atunci eu plâng mereu.
De ce-ai plecat şi nu mai vii?

Din seara Sfântă de Crăciun,
Rămâi ...o neuitată-n veci
Când te rugam să mai rămâi
Iar tu-mi spuneai... că ai să pleci

24.aprilie 2008

Etichete:

vineri, 23 mai 2008

Poem neterminat XVII

Doream…














Doream să fii nepieritoare
Iubirea s-o simţim din plin,
Căci meritai toate acestea...
Şi-n faţa ta să mă înclin

Dar viaţa ţi- a fost numai luptă
Sfârşită - n noaptea de Crăciun
Iar inima-mi rămasa-mi frântă
La poarta unui cimitir.










22 martie 2008

Etichete:

Poem neterminat XVI

NUMAI TU...



















Numai tu cu firea-ţi blândă
Ne mai chemi din când în când,
Şi ne-aşezi pe toţi la masă
Să ne amintim pe rând:

Că ai fost o mamă bună,
Şi o soră între fraţi
Dar acum te-i dus la Ceruri
Lăsându-ne nempăcaţi.

Dar cum ziua-i pe sfârşite
Toţi se duc la casa lor,
Numai eu, rămân tot singur
Să privesc în urma lor.

Au trecut trei luni de zile
Vor mai trece încă trei
Dar nu stiu, dorul de mâine...
De mă păsuie ca ieri!

Sambata 21 martie, 2008, preziua parastasului de trei luni.

Etichete:

Poem neterminat XV

Mai ştii la câte nu visai...


Mai ştii la câte nu visai
Să îmi oferi de ziua mea?...
Să fie merii plini de rod
Şi-n ochi să port iubirea ta















Şi iată merii vor rodi,
Aşa cum, mult ai fi dorit.
Doi ochi vor lăcrima, iubirea
Din ziua când m-ai părăsit.

Zi de Marti în fiecare lună,
18 martie 2008

Etichete: